RS232 Ultrasonic Flow Meter DN20-DN6000 For Diesel
Lanry Instruments (Shanghai) Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Lanry
Model Number : TF1100-EI
Certification : CE
Place of Origin : Shanghai, China (Mainland)
MOQ : 1 Unit
Price : Negotiable
Supply Ability : 100unit/week
Packaging Details : Carton Packing
Accuracy : Reading+/- 1%
operating temperature : -20℃ to +60℃
Sensitivity : 0.003m/s
Application : Measuring Liquids
Transducer range : DN20-DN6000
Repeatability : 0.2%reading
Contact Now
RS232 Ultrasonic Flow Meter DN20-DN6000 For Diesel​ Features:
1.No moving parts, no pressure drop, no mainenance.
2.Data logger function for insertion ultrasonic flow meter.
3.For commonly used pipe materials and diameters from 20mm to over 6.0m.
4.Wide bi-directional flow range of 0.01 m/s to 12 m/s.
RS232 Ultrasonic Flow Meter DN20-DN6000 For Diesel​ Application
General
● Replacement of defective devices
● Support of commissioning process and installation
● Performance and efficiency measurement
- Evaluation and assessments
- Capacity measurement of pumps
- Monitoring of regulating valves
● Energy efficiency audits
① Water and waste water industry - hot water, cooling water, potable water, sea water etc.)
② Petrochemical industry
③ Refrigeration and air conditioning systems
④ Food , beverage and pharmaceutical industry
⑥ Chemical industry -chlorine, alcohol, acids, .thermal oils.etc
⑦ Metallurgy and mining applications
Specifications:Transmitter
Measurement principleUltrasonic transit-time difference correlation principle
Flow velocity range0.01 to 12 m/s, bi-directional
Resolution0.25mm/s
Repeatability0.2% of reading
Response time0.5s
Accuracy±1.0% of reading at rates >0.3 m/s);±0.003 m/s of reading at rates<0.3 m/s
Sensitivity0.003m/s
Damping of displayed value0-99s(selectable by user)
Liquid Types Supportedboth clean and somewhat dirty liquids with turbidity <10000 ppm
Power SupplyAC: 85-265V DC: 24V/500mA
Enclosure typeWall-mounted
Degree of protectionIP66 according to EN60529
Housing materialFiberglass
Display4 line×16 English letters LCD graphic display, backlit
UnitsUser Configured (English and Metric)
RateRate and Velocity Display
Totalizedgallons, ft³, barrels, lbs, liters, m³,kg
Thermal energyunit GJ,KWh can be optional
Communication4~20mA(accuracy 0.1%),Frequency(1-9999Hz), Relay, RS232, RS485 (Modbus),Logged data
SecurityKeypad lockout, system lockout
Specifications:Transducer
Degree of protectionIP67 or IP68 according to EN60529
Suited Liquid TemperatureStd. Temp.: -35℃~85℃
High Temp.: -35℃~150℃
Pipe diameter rangeDN65-6000
Material of transducerStainless Steel
Transducer SizeType S Φ58*199mm
Cable LengthStd: 10m
Temperature Sensor
Pt1000, 0 to 200℃, Clamp-on and Insertion type Accuracy: ±0.1%